Alapítvány
Az alapítvány története

az Alapítvány létrejöttének kezdeményezője 1995-ben
A fertődi Esterházy–kastély 2010-ben elhunyt címzetes igazgatója, Bak Jolán és a Budafoki Kamarakórus Egyesület elnöke, Biller István még az 1990-es évek elején kezdeményezte az „Esterházy Kastély Kápolna Alapítvány” létrejöttét, hogy fő célként az akkor leromlott állapotban lévő kastélykápolna helyreállítását előmozdítsa. A kezdeményezés sikeres volt, az alapítvány a Budafoki Kamarakórus és Fertőd Város Önkormányzatának közreműködésével megalakult és 100.000 Ft alaptőkével a Fővárosi Bíróság 1995. október 10-én 5713. számon bejegyezte. Elnöke a kastély vezetője, Bak Jolán lett.
Az Alapítvány hosszú évek munkájával és legnagyobb támogatójának, a Velux Magyarország Kft-nek a segítségével teremtette elő a kastélykápolna restaurálásához szükséges 120 millió forintot. Az 1998-ban megkezdődő munkálatok eredményeképpen a megújult kápolna felszentelésére 2000-ben került sor. A helyreállítás magas színvonalát a civil örökségvédőket összefogó nemzetközi szervezet 2001-ben Europa Nostra Díjjal tüntette ki. (A díjat mutató bronz plakett a kápolna bejárata melletti falon látható.) A kuratórium a nagy felújítási munka után az alapítvány anyagi erejét a felszerelésre fordította, így az Esterházyak egykori családi kápolnája ma már régi pompájában és felszerelve várja a látogatókat.

A köztiszteletnek örvendő Bak Jolán 2010-ben bekövetkezett halálával dolgos elnök nélkül maradt az alapítvány, ezért a két alapító/kurátor, Szuchentrunk József plébános kanonok és a Budai Kamarakórus képviseletében Biller István beleegyezésével a Műemlékek Nemzeti Gondnoksága a kuratórium újjáalakítását kezdeményezte. Az új kuratórium 2010. november 11-én állt fel, s elnökének Varga Kálmánt, a Műemlékek Nemzeti Gondnokságának vezetőjét választotta meg. Védnökének a jelenleg élő herceget, Esterházy Antalt kérték fel, aki örömmel vállalta a tisztet. Titkára Lajber Gabriella, az Esterházy–kastély munkatársa lett. Az új, módosított alapító okiratot a Fővárosi Bíróság 2011. február 7-én hagyta jóvá.

Az Alapítvány újraszervezése együtt járt a célok újrafogalmazásával is, hiszen a korábbi fő célkitűzés, a kastélykápolna restaurálása és fölszerelése befejeződött. A kuratórium egyetértett abban, hogy az Alapítvány elsősorban a kastély körüli élet szervezésében, s különösen az itt élő gyermekek és fiatalok számára folytasson hasznos és értelmes tevékenységet. Ápolja az Esterházy örökséget és ismertetesse meg azt a fiatal korosztályokkal, támogatva a gyermekekkel való élményszerű foglalkozásokat, az ifjú generációk iskolán kívüli nevelésének és műveltségének emelését.

Tervek, célok
Az Alapítvány kuratóriumának tagjai a május 12-én tartott ülésen megismerkedtek azzal a nagyszabású programmal, melyet a Műemlékek Nemzeti Gondnoksága dolgozott ki a fiatal generációk múzeumpedagógiai nevelésére. Egyetértés mutatkozott abban, hogy az alapítványi munka során prioritást élvezzen az Esterházy örökség ápolása és megismertetése a fiatal korosztályokkal, ezért az Alapítvány támogatja a gyermekekkel való élményszerű foglalkozásokat és elősegíti a felnövekvő generációk iskolán kívüli nevelésének és műveltségének emelését.
A szakmailag megalapozott, korosztályokra lebontott tervek szerint a kastélyban egy ún. Gyermekmúzeum jönne létre, amely két nagy egységből áll. Az első egység és helyszín a Pál–major, a kastély déli parkjának keleti szélén egykor volt kis majorság, amely a hercegi gyermekek gazdálkodási nevelésére szolgált. Rekonstrukciója révén a természetvédelmi és környezeti nevelés kap itt hangsúlyt. A megvalósításra a Nemzeti Gondnokság uniós projektet dolgozott ki, amely a Pál–major parkrészének helyreállítását, a hercegi gyermekek egykori játszóházának rekonstrukcióját és az állatsimogató kialakítását foglalja magába. A projekt összértéke 60 millió forintot, s amennyiben a pályázat sikeres lesz, 2013-ban átadható lesz a parki „gyermekparadicsom”.
A másik egység lényegében a kastély keleti patkószárnyában kialakításra kerülő, megfelelő infrastruktúrával (vizesblokk, megfelelő áram és vízvételi lehetőség, önálló bejárat) ellátott műhelykomplexum, melynek főbb elemei a barokk konyhaként berendezett „vizes” foglalkoztató, a távolkeleti hagyományokra építő kínai kézműves terem és a kreatív játszóház lesznek. A műhelyekben mindenekelőtt múzeumpedagógiai és kézműves foglalkozásokat lehet tartani, de alkalmasak lesznek különböző gyermekprogramok szervezésére is (például születésnapi összejövetelek). A keleti patkószárny teremsorának minimális helyreállítását (faljavítások, új padlózat, fűtéskorszerűsítés) a Nemzeti Gondnokság mintegy 7 millió forint keretben végzi el. Megtervezésre került a vizesblokk (1,2 millió forint) és jelenleg tart a Gyermekmúzeum önálló bejáratát biztosító volt „füstölő” terének helyreállítása (3 millió forint). Az egy-másfél év alatt megvalósítandó belső „gyermekparadicsom” megteremtése összértékében eléri a 13–15 millió forintot, s ehhez az Alapítvány részben anyagilag, részben pedig szponzorok és támogatók mozgósításával kíván hozzájárulni. Első lépésként magára vállalta a belsőépítészeti tervezés költségeit és 600.000 Ft keretet határozott meg felszerelések vásárlására.
A műhelyek belsőépítészeti tervei előreláthatólag szeptemberben készülnek el, s ekkorra áll össze a berendezések és felszerelések listája is. Ezeket itt a honlapon bemutatjuk, nem titkoltan azzal a szándékkal, hogy a megvalósításhoz ezen a fórumon is támogatókat találjunk.
Kuratóriumi ülések








Cégbírósági bejegyzés

Alapító Okirat
